Jak wykonać ogrzewanie podłogowe?

2 Views Comment Off

Zdecydowaliśmy się na wodne ogrzewanie podłogowe. Aby samemu wykonać instalacje grzewcze musimy pamiętać o energooszczędności oraz dopasowaniu systemu do budynku. Zaczynamy od kalkulacji przeprowadzanych dla każdego pomieszczenia.

W tym celu będziemy potrzebować danych związanych z:

strefą klimatyczną, w jakiej znajduje się dom,
współczynnikami przenikania ciepła wszystkich ścian, sufitów, okien, podłóg,
kubaturą budynku i wszystkich pokoi,
wentylacją pomieszczeń.

Na podstawie otrzymanych wyników dokonujemy rozstawu rur w podłodze. Nie zapomnijmy o uwzględnieniu materiału podłogowego. Ciepło najlepiej przewodzi ceramika i kamień. Następnie wykonujemy rysunek rozkładu rur na planie całego budynku. Pamiętajmy, że rury, które zakupujemy do tego celu powinny być antydyfuzyjne.

Zróbmy to krok po kroku. Najpierw na beton kładziemy folię polietylenową konieczną do zatrzymywania wilgoci. Na niej układamy izolację termiczną – 100mm styropianu. Na nim zaś układamy folię ze sztucznego tworzywa lub aluminiową. Przy ścianach robimy izolację brzegową. Niezbędne będą także profile dylatacyjne, dzięki którym unikniemy zbyt dużych naprężeń – podłoga przecież pod wpływem ciepła rozszerza się. Następnie instalujemy rozdzielacz i na podstawie projektu, który wykonaliśmy wcześniej, układamy rury. Aby przymocować je do styropianu używamy klipsów zszywających lub wkręcanych.

Teraz napełniamy system wodą, odpowietrzamy i sprawdzamy ciśnienie. Gdy wszystko jest w porządku zabieramy się za wylewkę. Następnie potrzeba miesiąca, aby wylewka porządnie się związała. Potem musimy wygrzać podłogówkę, zainstalować zawory rozdzielacza, podłączyć jednostkę kontrolną oraz zainstalować termostat. Nasze ogrzewanie podłogowe jest już gotowe.

About the author

Related Articles

Archiwa