Jak przygotować się do podróży z gryzoniem?

News

Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie gryzoni. Wbrew pozorom to bardzo towarzyskie zwierzęta, które lubią kontakt z ludźmi. Jak jednak przygotować się do wakacyjnego wyjazdu z nimi? Jaki transporter wybrać i jakie pożywienie zabrać ze sobą?

Transporter dla chomika – który wybrać?

Transporter dla chomika lub innego gryzonia jest konieczny, zwłaszcza jeżeli podróżujemy środkami komunikacji publicznej. Nie każdy przepada bowiem za zwierzętami tego typu, niektórzy nawet panicznie się ich boją. Co więcej, transporter gwarantuje naszemu pupilowi odpowiednie warunki podróży, a także zapewnia bezpieczeństwo.

Do wyboru mamy kilka rozwiązań, w tym:

  • papierowe pudełka – służą do jednorazowego użytku, są bardzo tanie,
  • torby transportowe – gwarantują stabilność podczas noszenia, są lekkie, acz trudne w utrzymaniu czystości,
  • transportery plastikowe – mogą być wyposażone w otwarcie boczne lub górne, najłatwiej je utrzymać w czystości, są stabilne.

To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od naszych preferencji i możliwości finansowych. Najlepsze są transportery plastikowe. Pozwalają bowiem na bezpieczne wkładanie i wyciąganie gryzonia. Gwarantują również najlepszą wentylację. Są jednak najdroższe. Wybierając transporter dla chomika, należy także zwrócić uwagę na jego wielkość. Powinna ona umożliwiać pupilowi swobodne poruszanie się.

Karma dla szczura – jaka sprawdzi się w podróży?

Wybierając się w podróż z naszym ulubieńcem, warto zabrać ze sobą zapas jego jedzenia. Chociaż z zasady szczury są wszystkożercami, warto zadbać o ich dietę w podróży i nie decydować się na najprostsze rozwiązanie, jakim jest sucha karma dla kota. Gryzonie wręcz ją uwielbiają, a to z uwagi na dużą zawartość mięsa. Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi jednak, aby była ona jedynie smaczną przekąską, a nie podstawą żywienia.

Karma dla szczura musi odpowiadać jego potrzebom, a jest to przede wszystkim nieustanna chęć podgryzania czegokolwiek, w wyniku którego dochodzi do ścierania siekaczy, które stale rosną gryzoniom. Jeżeli karma nie będzie miała odpowiedniego składu i struktury, wówczas zbyt długie zęby będą utrudniać jedzenie, a w skrajnych przypadkach prowadzić do kaleczenia się zwierzęcia.

Wybierając dobrej jakości karmę dla szczura, zwróćmy uwagę na:

  • zawartość białka zwierzęcego – powinna ona wynosić od 12 do 15%,
  • zawartość tłuszczu – nie może sięgać więcej niż 5%,
  • zróżnicowany skład – oprócz mięsa i tłuszczu w składzie produktu powinny znaleźć się ziarna, korzenie roślin, twarde łodygi,
  • naturalną formułę – karma powinna być pozbawiona konserwantów, sztucznych barwników i aromatów. Warto wystrzegać się w szczególności chrupek i ziarenek w jaskrawych kolorach. Zwykle bowiem nie wnoszą one żadnej wartości odżywczej.

Na wyjazd możemy zabrać ze sobą także pożywienie przygotowane w domu. Co powinien zawierać posiłek dla szczura:

  1. Białko zwierzęce. W tym przypadku doskonale sprawdzi się gotowane mięso drobiowe. Zdecydować możemy się również na gotowane jaja. Nie warto jednak przesadzać z ich liczbą, zwłaszcza jeśli podajemy pupilowi także mięso. Zbyt wiele białka może mieć negatywny wpływ na zdrowie szczura.
  1. Zboża. Jak zostało wspomniane, zboża są podstawą gotowych karm dla szczurów. Również i my możemy je włączyć do diety naszego pupila. Jest to nawet koniecznością, gdyż to na nich właśnie szczur będzie ścierał sobie zęby. Doskonałym rozwiązaniem będą ziarna słonecznika oraz pełnoziarnisty chleb.
  1. Warzywa i owoce. Aby  urozmaicić dietę gryzonia i odpowiednio ją zbilansować, wprowadzając więcej minerałów i składników odżywczych, warto mu podawać ugotowane na chrupko warzywa. Szczury przepadają również za owocami.

Podsumowując, jeżeli decydujemy się na wakacyjny wyjazd z naszym pupilem-gryzoniem, koniecznie zadbajmy o to, aby jego transport odbywał się w odpowiednich warunkach. W tym celu zastosować warto specjalistyczny transporter. Zadbajmy również o zbilansowaną dietę w trakcie wyjazdu, co tyczy się zwłaszcza szczurów, które muszą stale coś podgryzać.