O szyfrowaniu danych w smartfonach z Androidem

News

Smartfony z Androidem zostały wyposażone w zabezpieczenia systemowe, które chronią zapisane w ich pamięci dane przed dostępem do nich osób trzecich.

Pojawia się jednak pytanie, czy można się zabezpieczyć przed innymi atakami?

Szyfrowanie Na nasze dane czyha dzisiaj nie nieprzyjaciel, ale rzesze programistów, którzy chcą wykorzystać naszą chwilową nieuwagę. Warto więc je zabezpieczać może już nie szyfrując je korzystając z Enigmy, ale z możliwości jakie daje współczesna technologia informatyczna.

W urządzeniach z systemem Android już od wersji 3.0 można zaszyfrować dane, które przechowujemy w pamięci smartfona. Poprawa bezpieczeństwa niesie jednak ze sobą pewne konsekwencje. Da się zaszyfrować jedynie pliki, które zostały zapisane w pamięci wewnętrznej. Oznacza to, że pliki, które zostały zapisane na karcie pamięci nadal mogą zostać odczytane przez niepowołane osoby. Nie da się także szybko włączyć szyfrowania, proces ten może zając wiele godzin. Z kolei wyłączenie szyfrowania umożliwia jedynie powrót do ustawień fabrycznych smartfona. W efekcie stracimy wszystkie dane, które w nim zapisaliśmy. To jedne z największych wad szyfrowania. Osoby, którym szczególnie zależy na bezpieczeństwie danych mogą aktywować opcję Szyfrowanie danych; dostęp do nich jest możliwy z ustawień systemowych.

W Google Play znajdziemy wiele darmowych narzędzi, które służą do szyfrowania danych zapisanych na karcie pamięci. Jednym z nich jest SecretVaultpro. Szyfrując dane klikamy w „Create Vault” i ustanawiamy składające się z ośmiu znaków hasło. Po zakończeniu operacji na karcie pamięci zostanie utworzony plik „SecretVaultpro”. Aby uzyskać do niego dostęp trzeba go otworzyć. Po otwarciu możemy już przekopiować do niego wszystkie pliki, które chcemy zaszyfrować. Zaszyfrować możemy także pliki, które zostały zapisane w chmurze. Umożliwia to aplikacja BoxCryptor. Działa ona między innymi na systemie operacyjnym Windows, Linux, Mac, Android i iOS. Dane możemy zabezpieczyć wprowadzając dodatkowo kod PIN.