Huawei P40 Pro recenzja: wadliwa uroda

News

Witamy w recenzji T3 Huawei P40 Pro. W ciągu ostatniego tygodnia testowałem najnowszy flagowy telefon chińskiego producenta, a następnie profesjonalnie odebrałem słuchawkę.

Kluczem do moich doświadczeń z recenzją P40 Pro było właśnie to, w jaki sposób mogę się dostać do telefonu, który nie ma dostępu do sklepu Google Play, a także do pakietu aplikacji i usług Google. Po tym wszystkim, telefony z systemem Android i Google zostały splecione fundamentalnie od ponad pół dekady, więc nagle telefon flagowy poziom trafił na rynek z jego bevy wsparcia i treści pozbawione jest dość niezwykły. Jak zobaczymy wyniki dostarczone są mieszane torba.

Nie miej jednak złudzeń, sytuacja z oprogramowaniem i aplikacją z Huawei P40 Pro jest najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, zastanawiając się, czy jest to właściwy telefon dla Ciebie i jako taki, po kilku podstawowych cenach, dacie wydania i informacji o pakiecie, który jest gdzie zaczyna się moja doświadczona recenzja P40 Pro.

HUAWEI P40 PRO RECENZJA: CENA, DATA WYDANIA I TO, CO JEST W PUDEŁKU

Huawei P40 Pro jest już teraz dostępny w wielu różnych sklepach, w tym również w Polsce: Amazonka, Currys, Carphone Warehouse, Mobiles.co.uk, oraz sam Huawei.

Telefon jest dostępny w dwóch wariantach kolorystycznych, czarnym i srebrnym Frost.

Huawei P40 Pro jest dostępny w sprzedaży detalicznej za 899 GBP bez karty SIM.

W pudełku Huawei P40 Pro dostajesz sam telefon, przezroczystą obudowę, kabel do ładowania i wtyczkę, a także parę przewodowych wkładek dousznych.

HUAWEI P40 PRO RECENZJA: OPROGRAMOWANIE I APLIKACJE

Twierdzę, że największą przeszkodą dla każdego, kto odbiera P40 Pro Huawei, jest coś, co w dużej mierze wymyka się spod kontroli Huawei - fakt, że nie ma on już dostępu do aplikacji i usług Google.

Oznacza to, że każdy, kto przechodzi z innego telefonu z systemem Android, ludzie, którzy są przyzwyczajeni do fundamentalnie wbudowanych usług i aplikacji (w tym rzeczywiste Google Play Store), które są dostępne za pośrednictwem systemu operacyjnego Android, znajdą przejście do P40 Pro mniej niż bezproblemowo.

Jak wkrótce opiszę, można osiągnąć niemalże normę, a doświadczenie, jakie dostarcza P40 Pro po wykonaniu dużej dawki majsterkowania, jest pierwszorzędne, ale powiedziałbym już teraz, że jeśli nie jesteś na to przygotowany, lub nie chcesz wyrzucić porządnej porcji aplikacji (zwłaszcza zakupionych aplikacji), to jest to zły telefon dla Ciebie.

Jestem redaktorem technicznym i takim, który zrecenzował tak wiele telefonów, że straciłem rachubę na ten numer, a pół dnia spędziłem na ustawianiu Huawei P40 Pro, więc wyobrażam sobie, że początkujący użytkownik telefonu uznałby tę procedurę za co najmniej trudną.

Dobra, zabierzmy się za mosiężne plecaki. Bez Google Play Store, który dostarcza aplikacje i gry, Huawei obecnie szybko się rozwija i tworzy własną Huawei AppGallery, która działa podobnie jak Play Store w tym sensie, że możesz wyszukiwać aplikacje i gry oraz otrzymywać rekomendacje dotyczące tego, co powinieneś pobrać.

Nie ma jednak wielu popularnych aplikacji, z których ja dla jednego przywykłem korzystać na wszystkich moich telefonach z systemem Android. Jako takie, jeśli pójdziesz do pobrania WhatsApp, na przykład, nie ma aplikacji do pobrania. Tak samo jest z eBay, Uber, Instagram i wieloma innymi popularnymi aplikacjami.

Więc, dokąd idziesz? Przynajmniej dla mnie pierwszą rzeczą, którą zrobiłem, to użycie aplikacji Huawei's Phone Clone przy pierwszym uruchomieniu P40 Pro. Ta aplikacja przenosi prawie wszystkie aplikacje, konta, kontakty i informacje z Twojego starego telefonu i umieszcza je na P40 Pro, który jak nadal działa Android 10 (po prostu bez usług Google lub aplikacji) bierze je.

Zacznij jednak próbować korzystać z tych aplikacji, a mogą pojawić się dalsze problemy. Niektóre aplikacje, na przykład, jak oficjalna aplikacja Twittera, nie działały dla mnie w ogóle, mimo że pozornie były zainstalowane w telefonie, a aplikacja zawodziła, gdy próbowałem ją uruchomić.

Inne aplikacje, takie jak aplikacja do obsługi gazet Guardian, działają, ale za każdym razem, gdy ją uruchamiam, pojawia się mały komunikat "Guardian nie uruchomi się bez usług Google Play, które nie są obsługiwane przez Twoje urządzenie". Ta wiadomość może być jednak natychmiast usunięta, a potem aplikacja działa jak zwykle. Pojawia się ona jednak za każdym razem, gdy idę korzystać z aplikacji, co jest irytujące.

Sama aplikacja Google Maps, która przeniosła się w Klonie Telefonicznym, zadziałałaby, ale wyrzuciłaby ten sam komunikat o błędzie i również nie pozwoliłaby mi się zalogować (nie ma usług Google, pamiętaj).

Inne aplikacje, które po prostu próbowałem zainstalować od podstaw, jak Netflix i Disney+, nie były dostępne w Huawei AppGallery, co miało miejsce również w przypadku wielu innych aplikacji. Oczywiście, podczas gdy Huawei robi wielkie postępy z własnym sklepem z aplikacjami, o wiele więcej jest potrzebne, aby poczuć się jak prawdziwy rywal sklepu Google Play.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie możesz korzystać z aplikacji Phone Clone, to niektóre z tych aplikacji można pobrać bezpośrednio z ich własnych stron internetowych w formie plików APK, takich jak WhatsApp i Facebook, nie wszystkie mogą. I choć prawdopodobnie jesteś bezpieczny robiąc bezpośrednie pobieranie APK ze znanych oficjalnych aplikacji, absolutnie nie polecam robić to będzie inne, ponieważ nie ma badania bezpieczeństwa i wkrótce można znaleźć swój telefon poważnie zagrożone.

Więc, jak zaczęłam się obchodzić z brakiem tych aplikacji? Albo tych aplikacji, które nie działałyby teraz na Huawei P40 Pro? Wpisz Aptoide, zewnętrzny "alternatywny sklep z aplikacjami Androida". Aptoide, który można pobrać online przez przeglądarkę internetową w telefonie, działa w podobny sposób jak sklep Google Play i ma na nim prawie wszystkie popularne aplikacje, których nie można znaleźć w Huawei AppGallery.

Posiada on również filtr bezpieczeństwa, co oznacza, że można - przynajmniej teoretycznie - sprawdzić, czy dana aplikacja jest zaufana, czy nie. Aptoide jest jednak obsługiwany przez add-supported, co oznacza, że gdy idziesz pobrać aplikację, otrzymasz losowo wybraną promocję. Eeeew!

Za pomocą Aptoide mogłem wtedy zainstalować Netflix i Disney+, a także takie rzeczy jak Amazon Music, które w Huawei AppGallery nie były dostępne, a ich lista pojawiła się już wkrótce. Wkrótce pobrałem zdecydowaną większość aplikacji, do których nie miałem dostępu bez zainstalowania Aptoide na Huawei P40 Pro.

Nie miej złudzeń, to nie wszystko, choć z moim Twitter potrzebuje na przykład spadając z powrotem na instalację aplikacji Friendly dla Twittera strony trzeciej. 

Jeśli chodzi o moje płatne gry, takie jak Football Manager 2020, to były one po prostu nie do rozpoczęcia całkowicie, a ja wkrótce wysłał się do faktu, że jeśli nie spędziłem dużo czasu pracując wokół problemu nie zamierzałem mieć każdej aplikacji Androida, do którego miałem już dostęp na P40 Pro.

Co, tak jakby, podsumowuje doświadczenie, które miałem - jeśli masz czas i umiejętności, aby grać wokoło, sideload i majsterkowania, to można dostać P40 Pro działa całkiem jak każdy telefon z systemem Android. Ale jeśli nie masz żadnej z tych rzeczy (a zgaduję, że wiele osób tego nie ma), to ekosystem aplikacji, który ci pozostał, jest minimalny i wadliwy, a nawet kiedy próbowałem pracować nad problemami z aplikacjami, i tak skończyłem z kilkoma godnymi uwagi dziurami.

Odchodząc od aplikacji, Huawei P40 Pro działa na Android 10 i Huawei własny EMUI 10.1, który, jak można się spodziewać, jest zręczny i intuicyjny. Aż do Huawei Mate 20 Pro, który dałem maksymalny wynik pięciu gwiazdek na recenzję, chwaliłem Huawei za jakość oprogramowania doświadczenie i, co nie jest zaskoczeniem, nie nagle spadł piłkę.

HUAWEI P40 PRO RECENZJA: PROJEKT I EKRAN

Uwielbiam dojrzałe i estetyczne telefony Huawei o wysokiej jakości, a P40 Pro naprawdę przenosi to na nowy poziom. Przy wadze 209 gramów jest naprawdę solidny i dobrze wykonany w dłoni, a jego wąskie i cienkie wymiary dodane zostały w rzeźbionej symfonii ze szkła i aluminium.

Ekran OLED w P40 Pro, który wsuwa się w prawdziwie minimalną maskownicę słuchawki, jest również oszałamiający, i choć nie do końca pasuje do ekranu God-tier wyposażonego w OnePlus 8 Pro, to jego 6,58 cala wygląda na jasny i ostry dla oka, z odświeżonymi kolorami i kontrastowym pogrubieniem (w końcu jest to ekran HDR10). Częstotliwość odświeżania 90Hz oznacza, że zawartość ekranu porusza się i animuje płynnie, z dodaną werwą.

Z tyłu wygląda na to, że podróż Huawei, aby tylna matryca aparatu stała się sygnaturą projektu, jest teraz naprawdę kompletna, z monolityczną matrycą aparatu Leica, która siedzi na górze po lewej stronie i wystaje z tylnej płyty z atmosferą "co?!" - jest to telefon zaprojektowany tak, aby przez cały czas odpoczywać w walizce. A po zastosowaniu dołączonej do telefonu obudowy zderzaka, ten wystający aparat fotograficzny znajduje się w jednej płaszczyźnie.

Poza tym, jak zwykle, dla Huawei jest to bardzo ważny interes. Kołyska mocy i głośności po prawej stronie ramki, a gniazdo karty SIM i port zasilania/danych znajdują się na dole.

HUAWEI P40 PRO RECENZJA: SPRZĘT I WYDAJNOŚĆ

Z zainstalowanym HiSilicon Kirin 990 5G SoC, jak również procesorem graficznym Mali-G76 MP16, 8 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci UFS3.0 na pokładzie, mogłem od razu powiedzieć, że wydajność dostarczana przez P40 Pro będzie imponująca - a benchmarki udowodniły, że mam rację.

Zarówno w Geekbench 5 jak i 3DMark (oba zainstalowane przez Aptoide), Huawei P40 Pro opublikował kilka naprawdę smacznych wyników. Rzeczywiście, tylko Samsung Galaxy S20 Ultra zwrócił wyższe wyniki w Sling Shot Extreme, z P40 Pro 5,660 i 5,443 porównanie nieco niższe niż Ultra 6,765 i 6,212.
W rzeczywistości jednak, Huawei P40 zmiażdżył każdą aplikację, którą mogłem przebić, jeśli chodzi o czas ładowania i działanie. Mówiłem to już kilka razy, ale warto powiedzieć jeszcze raz, że sprzęt dostarczany teraz na flagowych telefonach znacznie przewyższył wymagania wszystkich aplikacji i gier na telefony komórkowe, więc choć imponujące jest to, że P40 Pro uderza tutaj tak mocno, to całkowicie należy się tego spodziewać.

Wreszcie, jeśli chodzi o wydajność, bateria P40 Pro, który jest ten genialny stos 4.200mAh, po raz kolejny dostarcza towary dla chińskiego producenta w zakresie soku, z nawet możliwości połączenia 5G telefonu i 90Hz ekran nie przeciągnąć go do poniżej solidny dzień i pół do dwóch dni średniego użytkowania na jednym ładowaniu. Powiedziałem to z powrotem z Mate 20 Pro, który również miał 4.200mAh baterii, lęk baterii z słuchawkami Huawei jest minimalna.

HUAWEI P40 PRO RECENZJA: KAMERA I AKUMULATOR

Huawei od kilku lat jest liderem w świecie smartfonów w zakresie technologii aparatów fotograficznych, a P40 Pro kontynuuje to z rozmachem. Czteroosobowy system z tyłu, wykonany przez specjalistów od aparatów fotograficznych, Leica widzi słuchawkę wyposażoną w główny aparat 50MP f/1,9 23mm, telefoto 12MP, f/3.4 125mm, ultraszeroki 40MP f/1.8 oraz czujnik głębokości ToF 3D. Są one oczywiście połączone z optyką Leica i lampą błyskową LED.

W międzyczasie entuzjaści selfie będą w niebie, ponieważ P40 Pro wyposażony jest w podwójną kamerę 32MP f/2,2 26mm z wbudowanym czujnikiem ToF. Wideo osiąga maksimum przy 4K/60 klatkach na sekundę z tyłu i, co zadziwiające, również z przodu.

To 125mm telefoto ma teraz poważną konkurencję w postaci Samsung Galaxy S20 Ultra 100x zoom jednostki, więc byłem zainteresowany, aby zobaczyć, jak to się stało. Jak widać z galerii zoom poniżej, to działa bardzo dobrze rzeczywiście.

Prawdopodobnie po prostu dałbym nagrodę za jakość obrazu Huawei przy maksymalnym powiększeniu, ale Samsung naprawdę zrobił dobre kroki w tym zakresie. Jednak dla entuzjasty aparatów fotograficznych P40 Pro nie było jeszcze lepiej, ponieważ testowanie jego głównych migawek, zarówno szerokich jak i bardzo szerokich, przyniosło znakomite rezultaty.

Jak widać w poniższej galerii zdjęć, szczegóły, odwzorowanie kolorów i balans, czas ustawiania ostrości, jak również brak szumów, były absolutnie najlepsze w teście, z wysokiej jakości zdjęć we wszystkich zakresach niezwykle łatwe do wykonania.
Tryb portretowy był moim zdaniem szczególnie spektakularny, z dopracowaną ostrością obiektu, która naprawdę sprawiła, że docelowy pop pod względem szczegółów, ustępując subtelnie jakiejś oszałamiająco łagodnej i z klasą bokeh. W połączeniu z wyrafinowanym trybem wygładzania obrazu, uzyskano najlepsze w branży zdjęcia portretowe.

HUAWEI P40 PRO RECENZJA: WERDYKT

To jedna z najbardziej szalonych recenzji, jakie kiedykolwiek zrobiłem, jeśli prawdę można powiedzieć. Byłem wielkim zwolennikiem telefonów Huawei w ciągu ostatnich pięciu lat, ale to dobrze i naprawdę miał dywan wyciągnięty spod nóg przez ten zakaz Google i, mimo wielkich postępów w tworzeniu nowego świata post-Google, to jeszcze nie w pełni odzyskał.

Sprzęt, jak obecnie oczekuje się od Huawei, jest naprawdę najwyższej klasy, a system kamer załadowany do Huawei P40 Pro jest najlepszym, co widziałem przez cały rok, pokonując nawet Samsung Galaxy S20 Ultra's unit. Jest 5G łączność, bateria, która działa i działa, piękny i duży ekran, elegancki design, zgrabny system operacyjny i tratwa flagowych dodatków, zbyt. Jest to telefon marzeń entuzjastów telefonów pod wieloma względami.

Ale ten brak dostępu do sklepu Google Play, a także do usług Google, który jest tym, co każdy producent polegał zasadniczo w swoich Android słuchawkach od lat, w końcu podważa P40 Pro. Tak, można obejść wiele z nich, inwestując trochę czasu majsterkowania i hakowania, ale nie można obejść wszystko, a to po prostu nie jest wystarczająco dobre wyobrażam sobie dla wielu użytkowników.

Następnie, gdy weźmiesz pod uwagę, że istnieje słuchawka w postaci OnePlus 8 Pro, która oprócz jakości systemu kamer, dopasowuje lub bije P40 Pro i robi to za te same pieniądze i z pełnym dostępem do aplikacji i usług Google, a zaczyna być bardzo trudno polecić słuchawkę Huawei zdecydowanej większości ludzi.