Niedrogi laptop nie tylko do biznesu - jak wybrać?

News

Wiele osób uważa, że laptop biznesowy musi być bardzo drogi w zakupie. Bo wydajność. Bo prestiż. Bo trzeba. Nie trzeba! Laptop biznesowy może mieć rozsądną cenę pod warunkiem, że wybierzemy model przyszłościowy, czyli taki, który będzie można w pewnym stopniu udoskonalić. Poznajmy najważniejsze zasady dotyczące wyboru oraz propozycje.

Zacznijmy od zasad dotyczących wyboru. Czym kierować się podczas przeszukiwania ofert? Przede wszystkim podstawowymi parametrami tych podzespołów i elementów, których nie jesteśmy w stanie w prosty sposób zmienić. Mowa oczywiście o procesorze, matrycy oraz karcie graficznej, choć ta ostatnia jest w przypadku urządzenia biznesowego najmniej istotna. Wybierajmy zawsze zintegrowany układ, który zapewni wystarczającą wydajność przy zachowaniu wysokiej kultury pracy i energooszczędności.

Takie podzespoły jak dysk twardy oraz pamięć RAM nie jest aż tak istotna. Owszem – im więcej tym lepiej, ale jeśli cena musi być dość niska, to właśnie tutaj możemy szukać oszczędności. W późniejszym etapie możemy wymienić dysk na większy lub szybszy – polecamy SSD – oraz dokupić większą ilość pamięci RAM. Oferowane w niektórych modelach 4 GB to wartość minimalna, wyjściowa. Optymalnym wyborem jest 8 GB, lub dla większego komfortu – 16 GB. Sprawdźmy więc rozsądne propozycje w cenie około 3500 złotych.

W tej cenie znajdziemy model Toshiba Tecra A40 wyposażony w procesor Intel Core i5 szóstej generacji (Skylake) w wersji 6200U o taktowaniu rdzenia na poziomie do 2,8 GHz w trybie Turbo. W tym przypadku mamy do czynienia z 8 GB pamięci RAM, co jest wartością bardzo rozsądną. Dysk twardy to tradycyjny nośnik magnetyczny o pojemności 500 GB. Obraz generuje zintegrowany układ graficzny Intel HD Graphics 520 i wyświetla go na ekranie o przekątnej 14 cali i rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Producent zastosował trzy porty USB 3.0 oraz komplet podstawowych złączy.

Ciekawą alternatywą może być model Dell Vostro 5468. Za około 3000 złotych otrzymamy model z mocnym procesorem Intel Core i3 siódmej generacji (Kaby Lake) o oznaczeniu 7100U i taktowaniu do 2,4 GHz. Wspomaga go 8 GB pamięci operacyjnej RAM DDR4 z możliwością rozbudowy do nawet 32 GB, a więc jest to rozwiązanie niezwykle przyszłościowe. Na uwagę zasługuje także zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics 620.

Na dane użytkownika przeznaczono tradycyjny dysk twardy o pojemności 500 GB, choć producent pokusił się o zastosowanie dysku SSD ze złączem M.2 o pojemności 120 GB w sam raz na system i najważniejsze programy. Wydajny transfer zapewnią aż trzy porty USB w standardzie 3.0. Dla niektórych wadą, dla innych zaletą może być 14-calowy ekran o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Całość prezentuje się bardzo elegancko i nowocześnie.

Jak widać obie propozycje są bardzo ciekawe i kuszące. Pierwsza zachęca dobrą matrycą i procesorem Intel Core i5, druga zaś nowszymi rozwiązaniami, dwoma dyskami twardymi i stylistyką, choć rozdzielczość ekranu mogłaby być większa. Niestety w tym przedziale cenowym kompromisy i trudne wyboru są normą.