Jak chronić dane gromadzone w firmach?

News

Utrata lub wyciek cennych danych firmowych grozi firmie niezależnie od jej wielkości. Dlatego też w każdej firmie powinny zostać wprowadzone procedury, które zwiększą nad nimi kontrolę i ograniczą ryzyko, że zostaną one utracone. Obecnie dostępne są rozwiązania technologiczne, które umożliwiają zabezpieczenie danych. Może z nich skorzystać każda firma.

Kopie zapasowe – ochrona danych przed ich utratą

Większość małych i średnich firm zabezpiecza się przed utratą danych tworząc kopie zapasowe. To bardzo dobre rozwiązanie. Dzięki temu, że można przywrócić ostatnią kopię zapasową praca może być kontynuowana bez ponoszenia dużych kosztów. Należy jednak pamiętać, że backaup, czyli kopia zapasowa, powinien być wykonywany na bieżąco. Jest on szczególnie przydatny w następujących sytuacjach: zgubiono lub zniszczono firmowy komputer; kradzieży lub usunięcia danych przez nielojalnego pracownika; przypadkowego lub umyślnego zmodyfikowania ważnych plików; zaszyfrowania danych poprzez tak zwane ransomware (złośliwe oprogramowanie).

Z badań dotyczących działalności firm wynika, że wielu pracowników (25%) opuszczając firmę zabiera ze sobą firmowe dane. Robią tak głównie osoby, które zostały zwolnione. Wśród tych 25% 85 procent zabiera tylko dokumenty wytworzone przez siebie, pozostałe 25 procent zabiera dane, które zostały wytworzone przez innych pracowników. Z prowadzonych badań jasno wynika, że zabranie danych było możliwe ponieważ w firmie nie wprowadzono zasad bezpieczeństwa lub ich nie przestrzegano.

Jak efektywnie tworzyć kopie zapasowe?

Kopie zapasowe powinny być tworzone możliwie jak najczęściej. Najlepiej byłoby, aby były one tworzone w sposób automatyczny. Służą do tego między innymi programy, które mogą pracować w tle. Takim programem jest między innymi Data Protection Manager Microsoft. Można także skorzystać z chmury publicznej, wielu specjalistycznych programów płatnych lub darmowych. W przypadku szczególnie ważnych danych zaleca się nie tylko tworzenie kopii zapasowych, ale także przechowywanie ich w więcej niż jednym miejscu.