Żywopłot – jakim oddzielić się od sąsiada?

News

Aby uniknąć ciekawskiego spojrzenia sąsiada, możemy odgrodzić się od niego murem albo zasadzić żywopłot, który nie tylko pozwoli nam swobodnie poruszać się po posesji, ale również będzie stanowił jej ozdobę. Uzyskanie gęstej i intensywnie zielonej bariery wymaga od nas jednak nieco pracy, podczas której potrzebne są odpowiednie narzędzia.

Nożyce do żywopłotu

Zwartą i gęstą ścianę z żywopłotu osiągniemy tylko wtedy, jeśli będziemy regularnie przycinać rośliny przy pomocy specjalnych nożyc. W ten sposób nadamy im odpowiednią, geometryczną formę. Narzędzia te pozwolą również kontrolować wysokość oraz szerokość żywopłotu. Istotną kwestią jest regularność strzyżenia. Musimy je przeprowadzać co najmniej dwa razy w ciągu roku.

W ten sposób pozbawimy żywopłot kwiatów i owoców, które stanowiłyby ozdobę naszej posesji. Jest to jednak jedyna droga, jeśli chcemy uzyskać gęstą i zwartą barierę, chroniącą nas przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiada. Do systematycznego przycinania żywopłotu możemy użyć nożyc:

- ręcznych – sprzęt ten sprawdzi się tylko wtedy, gdy nasz żywopłot ma niewielkie rozmiary. Jeśli jest rozległy przycinanie nimi roślin będzie niezwykle praco- i czasochłonne. Nożyce ręczne przydatne będą jednak do sporadycznego cięcia gałązek, które na przykład rosną w złym kierunku bądź zostały zaatakowane przez chorobę. Ich głównym atutem jest niska cena.

- elektrycznych – w porównaniu z nożycami ręcznymi pozwalają na efektywniejszą pracę, jednak tylko jeśli weźmiemy pod uwagę małe i średnie żywopłoty. Nie możemy bowiem zapominać, że zasięg działania nożyc elektrycznych jest ograniczony przewodem zasilającym, przez co, aby przyciąć wszystkie rośliny, musimy dysponować przedłużaczem lub odpowiednio długim kablem.

Na tle innych mechanicznych rozwiązań wyróżnia je jednak cicha praca oraz nieemitowanie spalin, które mogą szkodzić osobie zajmującej się pracami przy żywopłocie. Są również tańsze niż nożyce spalinowe.

- akumulatorowych – stanowią rozwiązanie problemu ograniczonego zasięgu działania nożyc. Wyposażone są bowiem w akumulator, zapewniający ogrodnikowi pełną mobilność. Trzeba je jednak co pewien czas ładować. Dlatego warto decydować się na modele z bateriami litowo-jonowymi, które dobrze magazynują energię. Dobrze jest także mieć przy sobie dodatkowy akumulator.

- spalinowych – są szczególnie przydatne, jeśli nasz żywopłot jest rozległy. Dzięki silnikowi spalinowemu o dużej mocy są to urządzenia bardzo wydajne i efektywne, co skraca wszelkie prace pielęgnacyjne. Ich zaletą są także niskie koszty eksploatacyjne. Dla niektórych ogrodników problemem może być jednak to, iż w trakcie działania generują duży hałas i są źródłem zanieczyszczeń powietrza.

Wybierając nożyce do żywopłotu, powinniśmy zwrócić uwagę także na ostrza. Te jednostronne sprawdzą się najlepiej, jeśli do czynienia mamy z płaskim i szerokim żywopłotem. Z kolei nożyce z ostrzem dwustronnym pozwolą nam nadawać roślinom skomplikowany kształt. Niezależnie jednak od tego, na jaki rodzaj ostrza się zdecydujemy, powinno ono być twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Jeśli chcemy, aby żywopłot spełniał swoją funkcję przez cały rok, musimy zainwestować w rośliny zimozielone, które nie gubią liści, gdy nadchodzi zima. Możemy też zdecydować się na barierę z ligustra półzimozielonego, który słynie z tego, iż podczas łagodnych zim tylko częściowo zrzuca liście. Z roślin liściastych na żywopłot sprawdzi się grab pospolity. Tworzy on zwartą ścianę nawet zimą.

Jaka piła spalinowa?

W ogrodzie przydatna będzie również piła spalinowa – niekoniecznie do przycinania żywopłotu, ale usuwania spośród niego krzewów porażonych, chorych i zaatakowanych przez szkodniki. Infekcje i drobnoustroje przenoszą się bowiem w błyskawicznym tempie. Jeśli nie będziemy interweniować od razu, zaatakują kolejne rośliny, stopniowo wyniszczając cały żywopłot.

Wybierając piłę spalinową, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej moc oraz długość prowadnicy. Im parametry te są wyższe, tym efektywniej pracuje piła i ma dłuższy zasięg działania. Ważna jest również waga urządzenia, która powinna być dostosowana do tego, ile siły ma osoba najczęściej użytkująca narzędzie.

Materiał partnera zewnętrznego