To jest powód, dla którego nigdy nie należy oddzwaniać pod nieznany numer

News

Wszystkim nam się to udało: Patrzysz na swój telefon i zauważasz nieodebrane połączenie ze znajomego numeru, którego nie ma w twoich kontaktach.  Zastanawiasz się kogo numer wyświetla Ci się na ekranie. Pierwszym instynktem może być oddzwonienie i zobaczenie, kto to był, ale to ostatnia rzecz, jaką powinieneś zrobić.
Możesz założyć, że oddzwonienie jest bezpieczne, ponieważ numer pochodzi z twojego numeru kierunkowego. Czy to twój lekarz? Dyrektor twojego dziecka? Sąsiadka? Niestety, prawdopodobnie żaden z nich. Mówi Adam Levin, założyciel CyberScout i autor Swiped: How to Protect Yourself in a World of Scammers, Phishers, and Identity Thieves. Oszuści "są mistrzami w fałszowaniu numerów telefonów w celu identyfikacji rozmówcy", mówi. Więc tylko dlatego, że numer dzieli się z tobą numerem kierunkowym, nie oznacza, że dzwoniący jest z twojego miasta. Oszuści celowo używają znanych im numerów kierunkowych, aby zdobyć twoje zaufanie. Nie przegap tych innych podstępnych sposobów na zdobycie twojego zaufania przez artystów".

Prawdopodobnie zignorowałbyś numer 800, ale numer, który pochodzi z twojego rodzinnego miasta, wydaje się być bardziej prawdopodobny jako ktoś, kogo znasz. "Ludzie są ciekawi i liczą na to", mówi Levin. "Ludzie myślą, że mogli przegapić ważny telefon."

Przynajmniej odbieranie telefonu lub oddzwonienie czyni cię podatnym na przyszłe oszustwa, mówi Eva Velasquez, dyrektor generalny i prezes Centrum Zasobów Tożsamości Kradzieży. "Kiedy oddzwaniasz, nie tylko sprawdzasz, czy numer jest przypisany do prawdziwej osoby, ale także czy jesteś skłonna podjąć wysiłek, aby oddzwonić na nieznany numer" - mówi. "To naraża cię na ryzyko, że oszuści zadzwonią do ciebie w innym czasie i spróbują cię oszukać inną sztuczką." Chcesz pozbyć się trochę stresu związanego z połączeniami z nieznanych numerów? Naucz się na dobre powstrzymać robale.

A w najgorszym wypadku? Po pierwsze, oszuści mogliby przekonać cię do podania danych osobowych, takich jak karta kredytowa czy numer ubezpieczenia społecznego. Nawet jeśli nie przekażesz danych osobowych drugiej linii, rozmowa ta może kosztować cię duże pieniądze. Numery te są czasami łączone z 900 numerami, takimi jak np. seks-linie, które pobierają opłatę za minutę - i szybko się sumują, mówi Levin. "Płacisz 17 dolarów i zmieniasz się przez pierwszą minutę, a potem 9 dolarów i zmieniasz się co minutę", mówi Levin. Plus, nawet po prostu odpowiadając na to czterosłowa fraza oszustów telefonicznych używać z jednym słowem odpowiedzi może pozwolić im ukraść swoje pieniądze bez pytania o więcej informacji.

Ogólnie rzecz biorąc, lepiej ignorować nieznany numer i zapominać o nim, mówi Velasquez. "Każda ważna wiadomość zostanie w twojej poczcie głosowej", mówi Velasquez.

Bądź jednak ostrożny, nawet jeśli dana osoba zostawi wiadomość. Tak jak oszuści mogą pozować jako firma obsługująca karty kredytowe, kiedy Ty odpowiadasz, tak i oni mogą zostawić ważną, brzmiącą pocztę głosową. Jeśli więc Twój bank zostawi pocztę głosową, nie oddzwaniaj tylko na numer z nieodebranego połączenia. Znajdź oficjalny numer online i wybierz go, co sugeruje Levin. "Nigdy nie ufaj - zawsze sprawdzaj", mówi. Uważaj na te inne oszustwa telefoniczne, które mogłyby ukraść twoje pieniądze.