Samsung Galaxy S20 Ultra recenzja: uderzenie w rywali Android

News

Witamy na oficjalnej recenzji T3 Samsung Galaxy S20 Ultra. W ciągu ostatniego tygodnia wypróbowywałem nowy, flagowy telefon i co z tego wynika jest moim przemyślanym ujęciem. Ta recenzja jest podzielona na serię kluczowych kategorii punktacji, w tym systemu kamer, konstrukcji i wydajności.

Dla tych, którzy chcą szybko oderwać się od tej recenzji, choć wtedy można rozważyć Samsung Galaxy S20 Ultra jako, technicznie rzecz biorąc, najlepszy telefon Android na rynku dzisiaj. Jest to telefon z imponującym, wszechstronnym systemem kamer, hiper-premium wewnętrznego pakietu sprzętowego, przyszłościowe, next-gen 5G łączność i ogromny i wciągający ekran.

Jednak to, w jaki sposób osiąga on swoją dominację, jest całkiem zasadne. Ta technologiczna broń, którą dysponuje S20 Ultra, jest raczej mało wyrafinowana i w niektórych przypadkach wydaje się być potężna, ale nieco szorstka na krawędziach i/lub całkowicie przewrotna. Cena tej technologii jest również niewiarygodnie wysoka, co sprawia, że Ultra jest propozycją niszową w mojej głowie.

Dłuższy, bardziej szczegółowy przegląd, a następnie przeczytaj dla T3 pełną recenzję Samsung Galaxy S20 Ultra.

GALAKTYKA SAMSUNG S20 ULTRA RECENZJA: CENA, DATA WYDANIA I CENY
Okres przedsprzedaży Samsung Galaxy S20 Ultra trwa od 11 lutego do 8 marca 2020 roku. Klienci, którzy pre-order Ultra w tym okresie otrzymają bezpłatną parę Samsung Galaxy Buds+ prawdziwe bezprzewodowe słuchawki za darmo, a także otrzyma swój telefon kilka dni wcześniej.

Data premiery Samsung Galaxy S20 to 13 marca 2020 roku. Jak wspomniano powyżej, klienci pre-order otrzymają swoje telefony na kilka dni przed tym na datę sprzedaży.

Cena Samsung Galaxy S20 Ultra zaczyna się od 1.199 funtów, a rozciąga się do 1.399 funtów za jednostkę max-spec. Dla najlepszych ofert S20 Ultra dostępnych dzisiaj, zapoznaj się z poniższą rundą.

GALAKTYKA SAMSUNG S20 ULTRA RECENZJA: SYSTEM KAMER

System kamer Samsung Galaxy S20 Ultra jest, moim zdaniem, jego największą unikalną zaletą handlową, dlatego też rozpoczniemy naszą analizę telefonu tutaj.

Samsung, podobnie jak Google zrobił z Pixel 4, Apple zrobił z iPhone'em 11, a Huawei zrobił z Huawei Mate 20 Pro, mówi o swoim tylnym układzie kamer jako o "elemencie projektowania podpisu" - coś, co pomaga nadać telefonowi ogólny wygląd i pozwala na jego łatwą identyfikację. A kiedy odwracasz telefon, jedyne co robi, to wyróżnia się.

Zauważalnie wyraźna prostokątna matryca (która będzie musiała być zabezpieczona obudową, aby uniknąć, naszym zdaniem, zadrapań i nics) mieści w sobie bardzo mocny system czterokamerowy, z szerokokątnym migawką główną 108MP połączoną z teleobiektywem 48MP, ultra szerokim 12MP oraz obiektywami ToF DepthVision.

Dużą sprzedażą cieszy się oczywiście przetwornik 108MP, który oprócz tego, że umożliwia fotografowanie i nagrywanie filmów w super wysokiej rozdzielczości (do 8K!), dostarcza nowemu południowokoreańskiemu producentowi 100x Super Resolution Zoom i Hybrid Optic Zoom 10x (więcej na ten temat poniżej).

A skoro mowa o wyborze tylnej matrycy, to nowy tryb fotografowania S20 Ultra Single Take wykorzystuje wszystkie z nich. W tym trybie wszystkie obiektywy są używane podczas robienia zdjęcia lub filmu wideo, a następnie, po wykonaniu zdjęcia, użytkownik ma do dyspozycji wiele różnych opcji (10 zdjęć i mini-video), które znajdują się pod jednym wpisem w galerii zdjęć telefonu.

Oznacza to, że po pierwsze, Twoja galeria nie staje się ogólnie zagracona, a po drugie, że masz różne wersje przechwytywania pojedynczych zdarzeń. Znalazłem to świetnie w testach, ponieważ w dużym stopniu usuwa momenty niezdecydowania przy szybkim wyborze trybu, w którym należy wykonać zdjęcie, jednocześnie pomagając nie przegapić najlepszego kąta lub momentu.

GALAKTYKA SAMSUNG S20 ULTRA: 100X SUPER ROZDZIELCZOŚĆ GALERIE ZDJĘĆ Z POWIĘKSZENIEM

Jak widać z dwóch powyższych galerii, S20 Ultra jest wyposażony w dość imponującą funkcję zoom. Od najdalej wysuniętego ultraszerokiego ustawienia do 1x, przez 5x, 10x, 30x i do 100x, masz do dyspozycji mnóstwo zasięgu podczas fotografowania. A jak widać, wierność pozostaje przyzwoita na większości poziomów zoomu, oprócz 100x.

O 100x muszę powiedzieć, że zdjęcia, które mi pozostawiono na próbie, choć bardzo wyraźne pod względem tematyki, niemalże nabrały akwarelowego wykończenia z miękką ostrością, ze zdjęciem wyglądającym niemal jak obraz. To było by tak, gdybyś wprowadził obraz do Photoshopa i zastosował do niego artystyczny filtr.

Myślę, że funkcja 100x zoom jest schludna, a przy odpowiednim statywie jestem pewien, że można by z niej uzyskać na wpół przyzwoite obrazy, ale kwestionuję jej codzienną użyteczność.

Gdzie indziej jednak, system kamer S20 Ultra naprawdę napina mięśnie. Ilość oferowanych trybów fotografowania jest dość niezwykła. Poza trybem fotografowania Pro z maksymalną swobodą, masz do dyspozycji mocną opcję panoramy, a także dedykowane ustawienia jedzenia, nocnego ogniskowania i ostrości na żywo. Jak można się spodziewać, można też robić zdjęcia w różnych proporcjach.

Jeśli chodzi o nagrania wideo, można - jak już wcześniej wspomniano - robić zdjęcia w różnych rozdzielczościach do 8K, a urządzenie Ultra oferuje również tryb nagrywania wideo Pro, a także opcje slow-mo, super slow-mo i hiperlapse. 

Powiedziałbym jednak, że o ile nagranie 8K jest osiągnięciem technicznym i bardzo przyjemnym, to zgaduję, że zdecydowana większość ludzi nie będzie mogła się nim cieszyć, ponieważ do odtworzenia go z pełną wiernością potrzebny jest ekran 8K (telefon jest QHD). Możesz jednak wyrywać pojedyncze zdjęcia z każdego nagrania 8K, więc jest przynajmniej ta praktyczna korzyść z poważnego zjadania do swojej pamięci.

Oh, i tak, dla tych, którzy łódź jest unoszony przez AR Emoji i szalone filtry, są bardzo w rezydencji. Jest też skaner obiektów 3D.

Jeden z najładniejszych trybów Samsunga, moim zdaniem, stanowi również mile widziany powrót w Galaxy S20 Ultra - skanowanie do przechwytywania. Zostaje on uruchomiony automatycznie po skierowaniu obiektywu aparatu na dokument (w zasadzie coś z tekstem na nim), a następnie pozwala dotknąć ekranu, aby zeskanować ten obiekt do telefonu.

Na przykład, jak widać na poniższym zdjęciu, wskaż Ultra najpóźniej kopię Beano mojej córki i mogę uchwycić tylko okładkę. Już wcześniej pisałem o tej funkcji i uważam, że jest ona bardzo przydatna do takich rzeczy jak przechwytywanie menu, szybkie uzyskiwanie cyfrowych skanów dokumentów, a nawet przechwytywanie dzieł sztuki bez otoczenia.

Jak można się spodziewać, S20 Ultra zapewnia bardzo mocne zdjęcia, niezależnie od tego, co robisz. Zwłaszcza balans kolorów wydaje się być mocną stroną, choć nie ma ucieczki od faktu, że Samsung nadal wydaje się skłaniać ku dość ciężkiej obróbce końcowej. Moim zdaniem to trochę niezdarne i może prowadzić do tego, że ostre krawędzie wydają się nieco miękkie.

Jest to najprawdopodobniej bardziej związane z algorytmami oprogramowania, które Samsung wybrał, niż z jakąkolwiek wadą sprzętową, i oczywiście zawsze istnieje pewien poziom subiektywności przy określaniu, jakie są najlepsze w swojej klasie standardy. Ale, dla mnie, wolałbym trochę bardziej chrupiące, głośniejsze wyniki dostarczane przez, na przykład, telefony Xperia Sony.

Wibracja jest jednak dobra, a podczas testów nigdy nie znalazłem się w pozycji, która by mi mówiła: "Cholera, gdybym tylko miał tę opcję strzelania". Jeśli cokolwiek, z systemem tak obfitującym w technologię kamer, to włączenie przez Samsunga Single Take jest jeszcze inteligentniejsze, ponieważ jedyną rzeczą, którą generują te wszystkie opcje - przynajmniej we mnie - jest niezdecydowanie.

Prawda jest jednak taka, że z 108-megapikselowym sensorem do przywołania, prawie każde standardowe ujęcie w zwykłym trybie zdjęciowym, które wykonałem, zostało dostarczone. Powiedziałbym, że najlepszą rzeczą do zrobienia dla użytkowników tego telefonu jest oparcie się na wysokiej klasy sprzęcie, który właśnie kupiłeś, chyba że naprawdę wiesz, co robisz.

Wreszcie, jeśli chodzi o system kamer, Samsung Galaxy S20 Ultra jest wyposażony w przednią, skierowaną do przodu kamerę selfie o rozdzielczości 40 MP. Ten zły chłopiec może, jeśli chcesz, uchwycić swój piękny kubek w 40MP chwały z lub, dla odważnych, bez trybu piękności włączone. Nie jesteś jednak zablokowany do pełnej wierności 40MP, więc jeśli chcesz wykręcać rzeczy w dół nacięcia do miękkich, bardziej pochlebne zdjęcia, to moc jest twoja.

GALAKTYKA SAMSUNG S20 ULTRA RECENZJA: PROJEKT I EKRAN

Pick up Samsung Galaxy S20 Ultra i pierwszą rzeczą, która nie może pomóc, ale zauważyć, jak duży jest jego ekran. Na 6,9 cala, to jest mecz nawet gargantuan Samsung Galaxy Uwaga 10 +, który jest wyposażony w 6,8-calowy ekran. Side-by-side te dwa telefony wyglądają zasadniczo takie same pod względem wielkości, jednak po odebraniu ich jest zauważalna różnica w wadze, z Ultra uczucie cięższe (221g) i gęstsze niż king-size Uwaga (196g).

Jeśli chodzi o wzornictwo, to jednak jesteśmy w tym samym parku rozrywki. Główna różnica wizualna, przynajmniej z przodu, polega na tym, że Galaxy S20 Ultra ma szersze łuki ramy serii S, co nadaje mu nieco bardziej miękki wygląd.

Podobieństwa do Uwaga 10+, które ten telefon jest bliżej w naszej opinii niż w zeszłym roku zasięg topping Samsung Galaxy S10 5G, nadal w miejscu z przodu kamery, która siedzi smack bang top-center. Jest to ta sama konstrukcja pin-hole i, dopóki nie dostaniemy podekranowej kamery tech, jest najlepszą alternatywą, jeśli nie jesteś w zmotoryzowanych pop-ups.

Trzymając się z przodu urządzenia, można tylko być pod wrażeniem rozmiaru i wyrazistości wyświetlacza Dynamic AMOLED. Ekran ten ma częstotliwość odświeżania 120Hz, która przewyższa nawet wspaniałość paneli OnePlus 7T i OnePlus 7T Pro, które mają częstotliwość odświeżania 90Hz, a to w połączeniu z HDR10+ i ostrą rozdzielczością 1440 x 3200 oznacza, że wszystko, co wyświetlasz na tym ekranie wygląda absolutnie oszałamiająco.

Ta częstotliwość odświeżania 120Hz oznacza, że przewijanie, przełączanie aplikacji, nawigacja po interfejsie użytkownika i wszystkie animowane elementy są płynne i płynne, a w połączeniu z mrokiem Androida 10.0 i najlepszą w swojej klasie skórką One UI 2 Samsunga naprawdę zapewnia najwyższą jakość ogólnego użytkowania.

Jeśli chodzi o rozmieszczenie przycisków, cała lewa krawędź ramy Ultra jest nietknięta, a jej kołyskę głośności i przycisk zasilania umieszczono na prawej krawędzi. Jak można się spodziewać, port zasilania telefonu USB 3.1 Type C znajduje się na dolnej krawędzi, natomiast gniazdo karty SIM i microSD znajduje się na górnej krawędzi.

Odwróć telefon, a jedynym elementem konstrukcyjnym notatki jest wyraźna prostokątna matryca aparatu telefonicznego, z którą już się znamy.

Ogólnie rzecz biorąc, czuję, że S20 Ultra wygląda cholernie dobrze od przodu, mimo że w zasadzie nie ma pięknego zakrętu wodospadu na jego ekranie, a z tyłu jest całkiem niezłe - w dużej mierze dzięki temu nieporęcznemu tylnemu układowi kamer. Można absolutnie powiedzieć, że Samsung zaprojektował ten telefon, aby być używany z obudową przez cały czas, jak bez niego, kiedy umieścić telefon w dół lub, co gorsza, umieścić go twarzą do dołu, że macierz zwraca uwagę, a nie w sposób super pozytywny.

GALAKTYKA SAMSUNG S20 ULTRA RECENZJA: SPRZĘT I BATERIA

Jeśli chodzi o wewnętrzny sprzęt, jak można się spodziewać od zakresu-topping nowy gorąco w świeżej linii telefonów Samsung, Galaxy S20 Ultra jest absolutnie piętrowe. Telefon jest wyposażony w szybki procesor Samsung Exynos 990 (Snapdragon 865 w USA), procesor graficzny Adreno 650, po prostu niewiarygodne 16 GB pamięci RAM (w max-spec) i duże 512 GB wewnętrznej pamięci masowej (która może być rozszerzona o microSD).

I jak widać z pobliskich boxoutów, ta głupio wysoka specyfikacja sprzętowa przekłada się, o dziwo, na całkiem cholernie smaczne wyniki benchmarków, zarówno w Geekbench 5 jak i 3DMark. Jednordzeniowy wynik 939 wyrzutni Huawei Mate 30 Pro 5G (768), OnePlus 7T Pro (762), a nawet własna Nota 10+ 5G (752) Samsunga.

Pod względem wyników wielordzeniowych sprawy mają się nieco inaczej, w przypadku S20 Ultra 2 815 brakuje Huawei Mate 30 Pro 5G (3074), ale bije OnePlus 7T Pro (2701) i Samsung Galaxy Note 10+ 5G (2529). Co się dzieje na wynos? Te liczby nie mają znaczenia - S20 Ultra jest bardzo, bardzo szybkim telefonem komórkowym i w prawdziwym świecie zmiażdży każdą aplikację mobilną, którą do niego wrzucisz.

Wyniki 3DMark pokazują nam jednak, że S20 Ultra, mimo że nie jest dedykowanym telefonem do gier, ma więcej niż wystarczającą moc, aby uruchomić nawet najbardziej wymagające graficznie gry Android bez przerywania potu. Mówiłem wiele razy w ciągu ostatnich lat, że w zasadzie każdy flagowy telefon z systemem Android powinien łatwo obsługiwać wszystko, co sklep Google Play ma do zaoferowania i po raz kolejny, Ultra udowadnia, że mam rację.

Oczywiście, taki ginormous telefon potrzebuje dużej baterii, zbyt, i na szczęście Samsung ma w mojej opinii rzeczywiście zrobić przyzwoity ukłucie w obsłudze tego, jak S20 Ultra pochodzi załadowany z bardzo dużej baterii 5.000mAh. Jest to jedna z największych pojemności baterii na rynku dzisiaj w telefonie głównego nurtu i, po przetestowaniu przez tydzień, może szczęśliwie powiedzieć, że po prostu udaje się trafić mój standard dla dobrej żywotności baterii smartphone'a.

Używaj S20 Ultra na świeżo wyjętych z pudełka ustawieniach, które blokują jego ekran przy częstotliwości odświeżania 60Hz, a przy średnim zużyciu energii otrzymasz solidny dzień i pół do dwóch dni korzystania z telefonu na jednym naładowaniu, nie widząc czerwonego ostrzeżenia o wyczerpaniu baterii. Jeśli jednak włączysz tryb Ultra 120Hz, a naprawdę będziesz chciał, to żywotność baterii zostanie skrócona. Z włączonym trybem 120 Hz możesz korzystać z telefonu od dnia do półtora dnia na jednym ładowaniu przy średnim zużyciu energii.

Inną techniką notatki zawierał podekranowy czytnik linii papilarnych, który działa tak dobrze, jak te urządzenia Samsung robił w ostatnich kilku wydaniach telefonów, wsparcie 5G (nie ma tylko 4G wersja Ultra, z jedną słuchawką obsługującą wszystkie połączenia sieciowe do 5G włącznie) i AKG-strojone głośniki stereo.

Fakt, że Ultra obsługuje wszystkie standardy 5G również czuje się jak Samsung robi dobrze przez entuzjastów telefonów, którzy podnoszą ten telefon, jak gdybyś spadł dobrze ponad grand na słuchawce, to absolutnie chcesz być objęte w zakresie szybkiego zasięgu sieci 5G. Sparować Ultra z nieograniczoną ilość danych 5G sim i jesteś w raju dla smartfonów.

I, w końcu, zanim dojdziemy do werdyktu, porozmawiajmy o OS. S20 Ultra jest wyposażony w system Android 10 i skórkę Samsung One UI 2.0. W moim umyśle One UI pozostaje najlepszą w swojej klasie skórką Androida na rynku i, jak można się było spodziewać, po współpracy z super zgrabnym i usprawnionym Androidem 10 dostarcza wspaniałych wrażeń z użytkowania urządzeń mobilnych.

Wszystko jest po prostu tak intuicyjnie ułożone i ta mieszanka 120Hz ekranu, maślany płynna praca Android 10 i płynny system menu One UI oznacza, że nigdy nie ma chwili, w której czujesz się zawiedziony lub, co gorsza, zwolniony.

GALAKTYKA SAMSUNG S20 ULTRA RECENZJA: WERDYKT

Spójrz, jak powiedziałem w zeszłym roku podczas przeglądania Samsung Galaxy Note 10+, to naprawdę nie jest telefon dla wszystkich, a dla większej liczby użytkowników niż nie, to będzie po prostu zbyt wiele telefonu i zbyt wiele pieniędzy, aby być godnym poważnego rozważenia.

Niespodziewanie, naprawdę nie trzeba wydawać na północ od 1.199 funtów (max spec to 1.399 funtów!), aby uzyskać wysokiej jakości smartphone doświadczenie, a gdybym miał kupić nowy telefon z systemem Android SIM darmo od razu na starcie, nie ma mowy, że mogę uzasadnić ten nakład. Wręcz przeciwnie, chciałbym wydać jedną trzecią do połowy tej kwoty, idealnie.

Ale cena nie jest tu żadnym czynnikiem. S20 Ultra nie próbuje ukryć tego, co to jest, hiper premium, ekskluzywna opcja smartphone'a dla tych z dużymi potrzebami wydajności mobilnej i głębokimi kieszeniami, więc aby go pokonać ze względu na bardzo wysoką cenę wydaje się trochę przegapić ten punkt. Shock horror, super drogi telefon skierowany do miłośników telefonów z systemem Android nie jest dla wszystkich!

Jednak to, co na pewno można zrobić, to porównać, co S20 Ultra dostarcza do innych słuchawek hiper-premium i flagowych na rynku, i za jaką cenę. I myślę, że to właśnie tutaj, gdzie można zacząć brać pod uwagę to, co jest dostarczane przez, powiedzmy, Huawei Mate 30 Pro, OnePlus 7T Pro Mclaren Edition, Apple iPhone 11 Pro Max, a nawet własne Galaxy Note 10+ Samsunga, że Ultra 20 rozbija się w realnym świecie nieco.

To dlatego, że te telefony oferują 95 procent plus doświadczenia, które dostarcza S20 Ultra i robią to za mniejsze pieniądze. A w niektórych przypadkach, znacznie mniej pieniędzy. Nie zrozum mnie źle, to nie zabiera nic z możliwości S20 Ultra, które z powodzeniem zatuszować całą konkurencję do złożenia teraz, ale to nie podnosi ważne pytanie, jak wiele pieniędzy jest gotowy zapłacić za to ostatnie kilka procent.

Ogólnie rzecz biorąc, to powiedziałbym, że nie można nie polecać S20 Ultra, który ustanawia nowy wzorzec dla telefonów 5G Android do gonienia. Ale chciałbym również powiedzieć, że jest to jeden z najbardziej niszowych wariantów mainstreamowego produktu Samsung kiedykolwiek zrobił, i tylko entuzjastów techniki i seryjnych pierwszych odbiorców powinny rozważyć. Będę bardzo zainteresowany, aby zobaczyć, co Samsung Galaxy S20 Ultra detalicznych w ciągu roku...