Jaka kosiarka do małego ogrodu?

News

Chociaż wydawać by się mogło, iż pielęgnacja niewielkiego ogrodu jest mniej praco- oraz czasochłonna, i tak wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu, który ułatwi wykonywanie poszczególnych zabiegów. Chodzi tu między innymi o koszenie trawnika, które nie może się obyć bez właściwego urządzenia. Jaka kosiarka sprawdzi się w przypadku małego ogrodu?

Jaka kosiarka? Elektryczna czy spalinowa?

Biorąc pod uwagę rodzaj zasilania, na rynku dostępne są dwa warianty kosiarek – elektryczne oraz spalinowe. W przypadku niewielkiej posesji – około 200-600 m2 powierzchni – lepszym wyborem będzie kosiarka elektryczna. W porównaniu z wariantem spalinowym jest bowiem mniejsza i lżejsza, co ułatwia koszenie i dotarcie w różne zakamarki ogrodu, a także tańsza w eksploatacji.

Co więcej, generuje mniejszy hałas i nie emituje spalin. Jej jedynym mankamentem jest ograniczony zasięg działania, wyznaczony przez długość kabla. Czasem rodzi to konieczność stosowania przedłużaczy, zwłaszcza jeśli w ogrodzie nie mamy źródła zasilania.

Wybierając kosiarkę do ogrodu, na uwadze musimy mieć również nasze przyzwyczajenia odnośnie częstotliwości koszenia trawnika. Jeżeli robimy to jedynie 2-4 razy w ciągu roku, trawa urośnie na tyle duża, iż modele elektryczne z niskiej półki cenowej mogą sobie z nią nie poradzić. Wówczas lepszym wyborem będzie mocniejsza kosiarka elektryczna lub wariant spalinowy, przy czym w tym wypadku warto pamiętać, iż może się on gorzej prowadzić.

Jaka kosiarka elektryczna?

Jaka kosiarka elektryczna? Jeżeli zdecydowaliśmy, iż w naszym niewielkim ogrodzie najlepiej sprawdzi się kosiarka elektryczna, warto poznać jej najważniejsze parametry techniczne. Wpływają one na walory użytkowe sprzętu i determinują, czy jest to urządzenie wydajne, wygodne i wytrzymałe.

Wybierając kosiarkę elektryczną, warto zwrócić uwagę na:

  • moc – mierzona jest w watach. Na rynku znajdziemy urządzenia o mocy od 1000 do 1800 W. Generalna zasad jest prosta – im wyższa moc, tym większa wydajność sprzętu. Analizując ten parametr, warto wziąć pod uwagę wielkość ogrodu. Jeśli jego powierzchnia:
  • nie przekracza 200 m2wówczas kosiarka o mocy do 1400 W będzie odpowiednim wyborem,
  • mieści się w przedziale 200-400 m2 – wtedy lepiej sprawdzi się sprzęt o mocy około 1600 W,
  • jest większa niż 400 m2, jednak nie przekracza 600 m2 – optymalnym rozwiązaniem będzie kosiarka, której moc sięga 1800 W,
  • szerokość koszenia – to kolejny ważny parametr. Im jest ona większa, tym szybciej wykonamy zabieg. Podczas jednego przejazdu obróbce poddany zostanie bowiem większy skrawek terenu. Zwykle większa moc sprzętu idzie w parze z większą szerokością koszenia,
  • regulacja wysokości koszenia – nie jest konieczna, jednak ułatwia optymalną pielęgnację trawnika. Jeżeli wybieramy model wyposażony w regulację wysokości koszenia, warto zadbać o to, aby była to regulacja centralna. Wówczas ustawienie zmieniamy przy użyciu jednej dźwigni. W przypadku najtańszych modeli zaś będziemy zmuszeni do regulowania wysokości przy każdym kole,
  • materiał, z którego wykonano obudowę – zwykle jest to plastik lub metal. Ten pierwszy jest lżejszy, jednak mniej wytrzymały. Warto zatem zdecydować się na obudowę aluminiową – jest lekka, a zarazem odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Jeżeli jesteśmy posiadaczami małego ogrodu, kosiarka elektryczna będzie dla nas optymalnym wyborem. Zanim jednak zdecydujemy się na jej kupno, sprawdźmy przede wszystkim to, czy moc konkretnego sprzętu jest dostosowana do powierzchni ogrodu. Dzięki temu koszenie nie będzie żmudnym zabiegiem pielęgnacyjnym, a czystą przyjemnością.

 

Materiał zewnętrzny