Jakie urządzenia powinny znaleźć się w komfortowym biurze?

News

Aranżacja przestrzeni biurowej to duże wyzwanie logistyczne i finansowe. Jeśli zależy nam na uzyskaniu wysokiego komfortu w miejscu pracy, warto pomyśleć zarówno o ergonomicznych meblach, jak również o funkcjonalnych urządzeniach.

Ergonomiczne miejsce pracy – jak powinno wyglądać?

Wiele się mówi na temat tego, jak ważna jest ergonomia i wygoda w miejscu pracy. Tymczasem nie każdy wie, na czym owa ergonomia polega.

Ergonomiczne rozwiązania to nic innego, jak przedmioty i elementy wystroju, które są zaprojektowane w taki sposób, by korzystanie z nich było wygodne, racjonalne i nie powodowało konieczności rozpraszania się, odrywania od pracy, zmieniania pozycji. To rozwiązania, które dbają o zdrową posturę podczas pracy przy komputerze, ale też o to, by podczas wykonywania codziennych czynności w pracy nie trzeba było tracić czasu na przynoszenie dokumentów lub innych, potrzebnych, przedmiotów z odległego schowka. Ergonomia to dbanie o wygodę i optymalne rozwiązania.

Ergonomiczne stanowisko pracy powinno uwzględniać wszystkie elementy, które są w tej pracy niezbędne. Najczęściej jest to biurko, komputer, krzesło biurowe, urządzenia peryferyjne i akcesoria. By stanowisko pracy było ergonomiczne, należy umieścić wszystkie urządzenia i akcesoria w zasięgu ręki, na odpowiedniej wysokości i tak, by można było korzystać z nich w sposób maksymalnie wygodny i uproszczony.

Przy aranżowaniu ergonomicznego stanowiska pracy niezwykle istotna jest dbałość o odpowiednią postawę ciała. Biurko powinno mieć regulację wysokości, warto wyposażyć je w podnóżek, a monitor komputerowy umieścić na linii wzroku. Nie mniej istotne jest krzesło biurowe, które powinno posiadać regulowaną wysokość, wysokie oparcie oraz podłokietniki. Warto zainwestować w podkładki żelowe pod nadgarstki (przed klawiaturę i do myszy komputerowej).

Komputer i akcesoria – co może się przydać w biurze?

Komfortowe biuro, w którym pracuje się głównie przy komputerze, powinno być wyposażone w urządzenie stacjonarne, a jeśli jest to niemożliwe lub z jakiegoś względu preferujemy komputery mobilne, warto zastosować odpowiednią podstawkę pod laptopa do pracy, która delikatnie go uniesie i przechyli.

Biurowe stanowisko komputerowe to, jednak, nie tylko komputer, ale też liczne akcesoria i drobne urządzenia elektroniczne, które są niezbędne do wygodnej pracy. Oczywistością w biurze jest drukarka, ale warto rozważyć wymianę klasycznej drukarki na urządzenie wielofunkcyjne ze skanerem i funkcją kopiarki. Jeśli zdarza się, że prowadzimy długie rozmowy z klientami, warto pomyśleć o wykonywaniu ich przy użyciu komputera. Niezbędny będzie wówczas odpowiedni komunikator, ale też mikrofon komputerowy. Rozmowy prowadzone przy pomocy mikrofonu i słuchawek są zdecydowanie wygodniejsze niż przytrzymywanie przy uchu smartfona przez dłuższy czas. Telefony komórkowe po jakimś czasie nagrzewają się, a gdy je przytrzymujemy, trudno równocześnie wykonywać jakiekolwiek działania na komputerze. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem w biurach okazują się mikrofony komputerowe i rozmowy przez komunikator. Jeśli nie posiadamy jeszcze mikrofonu do komputera, warto przyjrzeć się ich szerokiej ofercie, a z całą pewnością znajdziemy odpowiednie rozwiązanie dla siebie. https://www.morele.net/wiadomosc/jaki-mikrofon-do-komputera-jak-wybrac-polecane-modele/818/

Ogrzewanie i chłodzenie – kwestie, o których nie można zapomnieć

Komfort w biurze to nie tylko ergonomia i nowoczesne urządzenia do pracy, ale też kwestia zadbania o tak podstawowe rzeczy, jak komfort termiczny. Zimą oznacza to konieczność zapewnienia dobrego i równomiernego ogrzewania, które nie wysuszy zanadto powietrza. Latem warto pomyśleć o klimatyzacji.

Ogrzewanie biur to temat, który jest w dużej mierze uzależniony od standardu biura i istniejących w nim instalacji. Jeśli są to przestarzałe grzejniki, warto pomyśleć o remoncie instalacji lub o zakupie wolnostojących grzejników elektrycznych. Jeśli w budynku funkcjonuje klimatyzator, to można ustawić go także na funkcję grzania, o ile ją posiada.

Zimowe chłody można przetrwać dzięki ogrzewaniu, a letnie upały mogą wymagać klimatyzowania pomieszczeń. Wiatraki nie dają tak mocnego orzeźwienia, a wiele osób uskarża się na gorszą koncentrację i bóle głowy, gdy są wystawione na nieustanne podmuchy wentylatorów. Klimatyzacja wydaje się być lepszym rozwiązaniem, bo działa skuteczniej, dyskretniej i można wybrać urządzenie, które będzie miało także funkcję ogrzewania. Jeśli dopiero stoimy przed koniecznością wyboru klimatyzatora, to warto zgłębić to zagadnienie, zaglądając do tematycznych poradników. https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-klimatyzator-ktory-kupic-polecane-modele/1388/

Komfortowe miejsce pracy powoduje, że pracuje się lepiej, wygodniej i wydajniej. Mniej czasu tracimy na przemieszczanie się po nieergonomicznej przestrzeni, nie tracimy koncentracji na skutek upałów, nie marzniemy zimą. Właśnie dlatego warto dopracować wyposażenie i aranżację biura tak, by było to miejsce przyjemne i skłaniające do wydajnego działania.