Przechowywanie kopii danych poza lokalizacją macierzystą

News

Tradycyjnie punktem wyjścia dla ochrony danych jest przygotowywanie kopii, które będzie można gdzieś indziej przechowywać.

Na pewno niesie to za sobą pewne ryzyko, które będzie trzeba brać pod uwagę, szczególnie że do zabezpieczania danych będzie trzeba również zaangażować inne osoby. Jeśli więc chcemy się uniknąć w miarę możliwości to ryzyko możemy się decydować na szyfrowanie własnych danych również na kopiach. Dzięki temu będzie można jednocześnie przygotowywać kopie jak i też być pewnym, że nikt niepożądany nie będzie mógł wejść w ich posiadanie. Jeśli przygotowuje się sprawne szyfrowanie danych to można je dobrze zabezpieczyć jak i też będzie można oczekiwać, że będzie możliwość ich odpowiedniego odzyskiwania.

Można decydować się na przechowywanie danych w tak zwanej chmurze, ponieważ tam, nie musimy się obawiać, że coś się z nimi stanie, a jednocześnie przez zaszyfrowanie będziemy się chronić przed innymi. W przypadku, gdy dochodzi do sytuacji, w której będzie trzeba odzyskiwać dane trzeba zwracać uwagę na to jak te dane były szyfrowane, ponieważ w ten sposób będzie można zminimalizować czas potrzebny na recover. Niestety według oficjalnych danych jakie mamy wychodzi na to, że co druga polska firma nie będzie szyfrować danych i nie będzie przygotowywać kopii. Pojawia się pytanie jak można będzie te swoje dane zabezpieczyć i jak utrzymać poziom działania firmy, jeśli nawet nie staramy się dbać o funkcjonowanie danych.

Konieczność szyfrowania danych pojawia się również w przypadku niektórych urządzeń ponieważ wynika bezpośrednio z obowiązujących przepisów. Chodzi o te komputery, na których gromadzone są dane osobowe. Jeśli taki komputer będzie wynoszony poza siedzibę firmy to ustawodawca zobowiązuje nas do stosowania rozwiązań umożliwiających szyfrowanie danych. Na konieczność zabezpieczenia danych na pewno zwracają uwagę tacy przedsiębiorcy jak adwokaci, lekarze czy też ubezpieczyciele, którzy oczywiście te dane muszą gromadzić w związku z tym co oferują.

Szyfrowanie to bardzo silna broń, gdy chodzi o bezpieczeństwo informacji i dlatego trzeba oczywiście zwracać uwagę na te kwestie, ponieważ dzięki temu będzie można chronić swoją firmę i prowadzoną działalność.