Huawei Mate 10 Pro Recenzja

News

Czym jest Huawei Mate 10 Pro?

Jeśli jesteś na rynku dla nowego phabletu, ale nie chcesz wydać małą fortunę wymagane do uzyskania Galaxy Note 8 lub iPhone X, to Huawei Mate 10 Pro może być Twój następny telefon.

Mate 10 Pro jest jedynym tabletem, który firma obecnie sprzedaje w Wielkiej Brytanii, a Huawei zdecydował się nie wybierać spośród swoich nieco bardziej przystępnych cenowo, zwykłych Huawei Mate 10.

Pro oferuje fantastyczny sprzęt, w tym mobilny ekran OLED HDR-ready, superszybki procesor, więcej pamięci niż możesz potrząsnąć pendrive'em i doskonałą żywotność baterii.

Uwaga dla redaktorów: Ze względu na niedawne cofnięcie licencji Huawei na system Android, przyszłe telefony Huawei i Honor nie będą mogły uzyskać dostępu do Google Play Services i w rezultacie wiele aplikacji dla systemu Android, w tym YouTube i Gmail. Zarówno Huawei, jak i Google potwierdziły, że telefony Huawei i Honor, podobnie jak ten w tym przeglądzie, będą miały na razie dostęp do nich. Dopóki nie dowiemy się więcej o sytuacji, pozostawiamy wyniki na wszystkich naszych recenzjach Huawei, jednak w miarę jak sytuacja będzie się zmieniać, będziemy do tego wracać.

Huawei Mate 10 Pro - Design

Huawei Mate 10 Pro ma wzór zbliżony do zwykłego Mate 10, co nie jest złe.

Konstrukcja ma takie samo podejście mieszane metalowo-szklane jak Galaxy Note 8 lub iPhone X. Lekko zakrzywione szkło z tyłu, w połączeniu z solidnymi metalowymi bokami i prawie bezbrzeżnym przodem, czyni Pro jednym z najładniejszych phabletów na rynku. Smukła ramka oznacza również, że Pro nie czuje się strasznie nieporęczny, pomimo zapakowania 6-calowego ekranu.

Poza tym znajdziecie wszystkie skrawki, których można się spodziewać po okręcie flagowym z 2017 roku. Z tyłu, tuż pod podwójną kamerą Leica, znajduje się skaner odcisków palców, który podczas moich testów okazał się szybki i niezawodny.

Na dole widać coraz bardziej powszechny port ładowania USB-C oraz głośnik, który choć nie jest najgłośniejszy, to jest wystarczająco dobry do prowadzenia rozmów wideo.

Jakość budowy jest również doskonała. W odróżnieniu od tańszych telefonów, szyba z powrotem tutaj oferuje obok braku flexu i jest zaskakująco odporna na zarysowania. Po przypadkowym wrzuceniu go do kieszeni obok luźnej zmiany, Pro wyszedł bez szwanku. Certyfikat IP67 również był prawdziwy, a Pro przetrwał moją próbę utopienia go w kuchni. Wciąż jednak nie ufałbym szkłu, żeby przeżyć upadek na twardą powierzchnię.

Wbudowana pamięć masowa o pojemności 128 GB jest również wystarczająco duża dla większości użytkowników, co oznacza, że brak gniazda kart microSD nie jest tak duży.

Moja jedyna drobna sprzeczka z konstrukcją telefonu polega na tym, że w przeciwieństwie do jego rodzeństwa Mate 10, Pro nie ma gniazda słuchawkowego 3,5 mm. Wiem, że stoczę przegraną bitwę, bo każdy już wskoczył na "no 3,5 mm" bandwagon Apple'a, ale dla mnie i wielu fanów muzyki, nieobecność portu jest wciąż punktem zaczepienia.

Huawei Mate 10 Pro - Wyświetlacz

Duża różnica między Mate 10 Pro a zwykłym Mate 10 polega na tym, że Pro ma ekran OLED, a nie LCD.

W szczególności Pro jest wyposażony w 6-calowy wyświetlacz HD+ HDR 10 OLED, podczas gdy zwykły Mate 10 jest wyposażony w bardziej podstawowy 5,8-calowy ekran LCD HDR10 Quad-HD.

Niektórzy mogą narzekać na pozornie niższą rozdzielczość, ale prawda jest taka, że liczba pikseli Pro 2160 x 1080 jest więcej niż dobra. Nawet jeśli postarasz się najbardziej, nie zauważysz pojedynczych pikseli.

Panel OLED jest również jednym z najlepszych na rynku w chwili obecnej. W przeciwieństwie do Google Pixel 2 XL, ekran nie jest strasznie skalibrowany i, choć smidgen ciepłe, kolory na ogół wyglądają ładnie żywe, nie powodując skoku w przesycone terytorium.

Białe nie są tak czyste jak dobrze ustawiony panel IPS, ale nie są najbardziej brudne, jakie widziałem na OLED i są przyjemnie wolne od żółtej lub niebieskiej zmiany, którą widzę na konkurencyjnych telefonach z ekranem AMOLED. Czarni też są ładniutcy.

Poziomy jasności są również szalenie wysokie i spełniają standard Mobile HDR 10. Jednakże, biorąc pod uwagę obecny brak treści o wysokim zakresie dynamiki dostępnych dla Mate 10 Pro, nie mogę obecnie komentować wydajności HDR.

Ogólnie rzecz biorąc, ekran Mate 10 Pro jest jednym z najlepszych, jakie można znaleźć w tym punkcie cenowym.

Huawei Mate 10 Pro - Oprogramowanie

Huawei zawsze zmagał się z mobilnym oprogramowaniem, dzięki temu, że nalegał na używanie własnej skóry EMUI. Tradycyjnie ma to wypaczone niezależnie od wersji Androida jego położony na prawie nierozpoznawalne poziomy, co sprawia, że igły zmiany UI i dodanie więcej osób trzecich bloatware i duplikaty aplikacji, niż można łatwo policzyć.

Mimo, że przychodzi na skoki i granice, a Huawei udało się załadować Pro z najnowszym oprogramowaniem Google Android 8 Oreo, problem ten pozostaje taki sam na Mate 10 Pro. Emotion UI nadal całkowicie przerabia kluczowe rzeczy, takie jak menu ustawień Androida, co utrudnia znalezienie dokładnej opcji, której szukasz. Usuwa również zasobnik aplikacji z głównego menu.

Pomimo radykalnie zmniejszonej ilości bloatware, nadal można znaleźć bezsensowne duplikaty aplikacji do rzeczy, takich jak muzyka, kalendarz i wiadomości, które oferują w najlepszym razie równoważne funkcje do Androida rodzimych aplikacji.