Jaki system operacyjny w tablecie?

News

Obecnie na rynku dostępne są tablety działające na trzech systemach – Windows, iOS oraz Android. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto się im dokładnie przyjrzeć.

Nie warto bowiem kierować się wyłącznie specyfikacją techniczną, a więc wydajnością procesora czy ilością pamięci RAM. Parametry te są oczywiście bardzo ważne, jednak nie przydadzą się na nic, jeśli nasz system okaże niewygodny w użyciu. Na co powinniśmy się zdecydować, by móc cieszyć się wydajnych, wygodnym i stabilnym tabletem? Oczywiście taka praca możliwa jest w przypadku każdego oprogramowania, które zostało wymienione powyżej. Mimo to, występują między nimi poważne różnice, którymi warto się zająć.

Tablet z systemem Android

Zaczniemy od kategorii najszerzej reprezentowanej w polskich sklepach. Na wstępie należy podkreślić, że obecnie na rynku dostępne są urządzenia funkcjonujące na wielu wersjach tego systemu (od Android 4.0 aż do Android 8.0). Z jednej strony jest to zaleta, ponieważ każda wersja jest specyficzna, dlatego może wybrać tę naszym zdaniem najlepszą, a z drugiej wada, ponieważ pojawić się mogą problemy ze stabilnością działania wielu aplikacji, pisanych na rożne wersje systemu.

Warto podkreślić, ze Android jest oprogramowaniem otwartym, dlatego w sieci możemy znaleźć liczne modyfikacje, które rozszerzają niektóre funkcjonalności systemu. Oczywiście przed ich instalacją warto dokładnie zaznajomić się z wszelkimi opiniami użytkowników, którzy mieli okazje z nich skorzystać.

Nie możemy również zapomnieć o tym, że Android otwiera nam dostęp do wręcz ogromnego zbioru rozmaitych programów i aplikacji, które są dostępne w sklepie Google Play. Co najważniejsze, wiele z nich jest dostępnych za darmo. Nawet jeśli pojawia się program płatny, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy w stanie znaleźć jego bezpłatny odpowiednik.

Bezsprzeczną zaletą tabletów z systemem Android jest także to, że na rynku znaleźć można wiele ich wersji, przygotowywanych przez ogromną liczbę producentów. Dzięki temu bez żadnych problemów zakupimy tablet, który spełni wszystkie nasze wymagania i potrzeby.

Oczywiście nie jest taj, że Android jest bez wad. Mówiliśmy już o często niskiej stabilności niektórych programów, dotyczy one jednak również całego systemu – może ona doskwierać zwłaszcza w przypadku tabletów z niskiej półki jakościowej i cenowej. Co więcej, większość urządzeń nigdy nie otrzymuje aktualizacji systemu, dlatego zawsze zostajemy z jedną wersją, którą po pewnym czasie robi się przestarzała. Po stronie wad należy zapisać również niski poziom bezpieczeństwa systemu.

Tablet z systemem Windows

W ten sposób przechodzimy do kolejnego oprogramowania. Co ważne, obecnie opłaca się kupować wyłącznie tablety z systemem Windows 10. Microsoft przestał bowiem wspierać starsze systemy.

Po stronie zalet tych urządzeń należy zapisać przede wszystkim możliwość pobrania i zainstalowania wielu programów i aplikacji o charakterze uniwersalnym, ale również profesjonalnym – wielu z nich nie uświadczymy na Androidzie (np. Microsoft Office). Co równie ważne, Windows gwarantuje nam doskonałą współpracę z urządzeniami peryferyjnymi i licznymi akcesoriami. Mamy tu na myśli nie tylko słuchawki czy karty pamięci, ale również klawiatury, myszki czy drukarki. Współpraca między sprzętami stoi na wysokim poziomie.

Co ważne, na rynku wiele jest urządzeń 2w1, które posiadają doczepianą klawiaturę. Mogą one pracować jak tablety, ale również jako pełnoprawne komputery. Wszystko to sprawia, że polecaną sa przede wszystkim klientom biznesowym, dużo pracującym w podróży.

Mocną stroną systemu Windows jest także dostępność sterowników, stabilne działanie oraz wysokim poziom bezpieczeństwa (mowa o urządzeniach z Windowsem 10). Wadą będzie na pewno ograniczona liczba dostępnych urządzeń, a także brak wsparcia dla starszych wersji systemu. Sama cena tabletów z Windowsem jest dość wysoka – przyzwoite urządzenia zakupimy za około tysiąc złotych, wybór sprzętu za kilkaset złotych w przypadku tego systemu może nie mieć sensu.

Tablet z systemem iOS

Na koniec urządzenia działające na oprogramowaniu od Apple. Użytkownicy cenią je przede wszystkim za doskonałą stabilność działania. Związane jest to z tym, że system iOS tworzony jest dla ograniczonej liczby sprzętów, dlatego nie musimy martwić się tym, że konkretne programy będą działały inaczej w zależności od zastosowanej konfiguracji.

Co jest równie ważne, tablety z iOS należą do jednego, szerokiego ekosystemu, w którym znajdują się również inne urządzenia od Apple. Wszystko to sprawia, że współpraca między innymi przebiega w sposób doskonały. Przy użyciu kilku sprzętów obsłużymy jedną skrzynkę wiadomości, skorzystamy z jednych ustawień aplikacji czy chociażby dokończymy pracę zaczętą np. na Macbooku.

Wspomnieć należy również o bardzo wysokim poziomie bezpieczeństwa. Na system iOS powstało znacznie mniej wirusów niż na pozostałe. Jakie są wady iPadów, czyli tabletów z systemem od Apple? Przede wszystkim bardzo wysokie ceny (od 1500 do 6000 złotych), a także brak możliwości skorzystania z różnego rodzaju modyfikacji.

Który system wybrać?

Skoro więc wszystkie systemy zostały przez nas pokrótce scharakteryzowane, możemy w końcu odpowiedzieć na pytanie główne. Jak to jednak zazwyczaj w takich sprawach bywa, odpowiedź ta nigdy nie będzie jednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od tego, na czym nam zależy.

Jeśli najważniejszy jest dla nas szeroki wybór różnych konfiguracji i modeli tabletów, a do tego pragniemy otrzymać dostęp do ogromnej biblioteki aplikacji, powinniśmy wybrać system Android. Okaże się on dobrym wyborem także dla poszukujących tabletów w niskiej cenie.

Klienci biznesowi, a także osoby pracujący w podróży powinny natomiast celować w tablety z Windowsem, który na dodatek gwarantuje doskonałą obsługę urządzeń peryferyjnych. Wszystkie osoby z nieco większym budżetem, chcące postawić na niezawodność działania systemu oraz doskonałą współpracę w ramach ekosystemu Apple, będą natomiast celować w iPady, czyli tablety z systemem iOS.

 

Materiał zewnętrzny