Jak ozdobić salon?

News

Urządzając mieszkanie, stajemy przed wyzwaniem, jakim jest ozdobienie salonu. Pełni on nie tylko rolę reprezentatywną, ale jest także miejscem wypoczynku. Dlatego warto przemyśleć, jakie ozdoby będą do niego odpowiednie. Zbyt duża ilość, czy niedopasowane stylistyką, mogą świadczyć o złym guście. Brak ozdób sprawia, że salon jest miejscem nieprzytulnym.

Zdobienie ścian

Dekoracje ścienne, to obecnie bardzo wiele możliwości. Sklepy oferują ozdoby ścienne, wykonane różnymi technikami. To już nie tylko obrazy, boazeria sztukateryjna, czy fototapeta. Do wyboru mamy też naklejki 3D, metalowe plakaty. Skończyły się czasy, gdy dana dekoracja przypisana była wyłącznie do jednego miejsca. Teraz każda z nich może znaleźć się w salonie. Nowością są napisy na ścianę w salonie.

Napisy na ścianę

Modnym akcentem, pozwalającym na szybką odmianę ściany w salonie, są napisy. Pojawiają się w aranżacjach coraz częściej. Łatwo się je umieszcza i uzyskuje natychmiastowy efekt. Do wyboru mamy:

-naklejki- to proste rozwiązanie, które nie wymaga dużych wydatków. Pozwala na umieszczenie cytatu o literach w dowolnej wielkości. Rodzaj czcionki, jej grubość jest bardzo różnorodna.

-litery piankowe- można kupić gotowe lub na zmówienie. Są tanie, w każdym kolorze i w różnych wielkościach. Można je dowolnie układać.

-litery malowane- można wykonać od szablonu kupionego w sklepie lub zrobionego samodzielnie. To odpowiedni sposób na udekorowanie ściany krótkim, dużym napisem.

-napisy ze sklejki-wycinane laserowo, mogą mieć wymyślne kształty. Można kupić gotowy cytat lub go zamówić.

--litery ze styropianu, są trójwymiarowe, można je przyczepić do ściany lub postawić na półkach. Są tanie, mają różne rozmiary i kolory.

-litery z drewna- są droższe od poprzednich, za to bardziej eleganckie. Pozwalają na zawieszenie na ścianie lub postawienie na meblach.

Jak zamocować napis na ścianie?

Większość napisów posiada powierzchnię z klejem. Wystarczy zdjąć zabezpieczający go papier i przyłożyć klejem do ściany. Po dociśnięciu, napis się na niej utrzyma. Jeżeli napis nie posiada kleju, wtedy należy samemu posmarować go kupionym wcześniej lub umocować na dwustronnej taśmie. Mocowane klejem napisy mogą pozostawiać ślady na ścianie przy demontażu.

Czy warto umieścić napisy na ścianie?

Najczęściej napisy zdobią ścianę nad kanapą, komodą, czy szafkami. Ich tematyka może być różnorodna, jednak nie wolno zapominać, że każda odwiedzająca nas osoba, będzie je widzieć. Dlatego ich treść najczęściej mówi o rodzinie, uczuciach, czy jest życiowym mottem. Możemy napisem na ścianie wyrazić własne poglądy, czy upodobania. To tani i bardzo szybki sposób na udekorowanie pustej ściany. Na dodatek, pozwalający na dowolność i wyrażenie siebie. Łatwo można je zdjąć, gdy się znudzą.

Czym jeszcze możemy udekorować salon?

Zdobienie salonu, to nie tylko ściany, ale również okna. Aby wnętrze było przytulne i eleganckie należy je gustownie zaaranżować. Pomóc nam w tym mogą lambrekiny.

Lambrekiny- po latach znowu wracają do łask, jednak w nowej odsłonie. To wąski pas materiału, zawieszany na karniszu. Może częściowo przesłaniać firankę lub ją zastępować. Pełni funkcję dekoracyjną, dlatego przyjmuje różne formy. Od plisowanych, asymetrycznych, po bogato zdobione. Mają też zastosowanie praktyczne. Przesłaniają okno przed nadmiernymi promieniami słonecznymi, oświetlającymi górną część okna. Duże okna w salonie pozwalają na ogromną kreatywność w wyborze lambrekinów.

Jak wybrać lambrekiny do salonu?

W sklepach mamy do wyboru lambrekiny nowoczesne, asymetryczne, minimalistyczne i inne. Wybór uzależniony jest od kolorystyki i stylu wnętrza. Lambrekin ma być dopełnieniem całej aranżacji, musi więc do niej pasować. Należy dostosować jego wielkość do okna. Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi, by wybierając lambrekin do salonu, postawić na jakość materiału. Mamy do wyboru tkaninę firanową, zasłonową, organzę, czy taftę. Warto zwrócić uwagę, na jej kurczliwość, by po praniu nie zmieniła rozmiaru.

Zarówno napisy ścienne, jak lambrekiny, to dekoracje, które w każdej chwili można zdjąć i zastąpić innymi. To ich niewątpliwa zaleta, gdyż nie muszą być stałą częścią aranżacji. Można je dowolnie zmieniać, dzięki czemu, salon nabierze świeżego charakteru.

 

Materiał zewnętrzny