Ustawienie sprzętu audio a jego bezpieczeństwo

News

Gdy analizujemy możliwości, jakie otwiera przed nami rynek, nie możemy nie dostrzec tego, że mamy na nim do czynienia z bogatym wyborem prasy branżowej, która jest poświęcona sprzętowi audio i jego specyfice. Pozwala ona na zapoznanie się z artykułami poświęconymi kolejnym aspektom wiążącym się z korzystania z urządzeń o takim charakterze, choć nie można nie dostrzec i tego, że w większości przypadków są one adresowane przede wszystkim do tych czytelników, którzy mogą się pochwalić większym doświadczenie.

Redakcja rekomenduje: Adaptacja akustyczna pomieszczeń

Nie jest to wcale dobre, pewnym problemem staje się bowiem brak publikacji przeznaczonych dla początkujących, a więc tych osób, które nadal poszukują odpowiedzi na elementarne pytania z tego zakresu. Warto zatem zapełnić tę niszę. Jeśli mielibyśmy wskazać na kwestie o podstawowym znaczeniu, z pewnością musielibyśmy wspomnieć o konieczności zapewnienia sprzętowi audio odpowiedniej wentylacji. Trudno dziwić się przecież, że mamy do czynienia z urządzeniami wydzielającymi spore ilości ciepła. Jeśli nie podejdziemy do tej kwestii profesjonalnie może się okazać, że sami będziemy ponosić odpowiedzialność za ich uszkodzenie. Oczywiście, nowsze modele sprzętu audio są już wyposażone w tak zwane systemy zabezpieczające, nie można jednak wiązać z nimi przesadnej nadziei, nawet najlepsze nie dają bowiem pewności na poziomie stu procent. Awarie sprzętu to częste zjawisko, nie są jednak wcale jedyną możliwą konsekwencją jego pracy, gdy temperatura jest zbyt wysoka.

gramofon

Nawet, jeśli nie poniesiemy widocznych strat, żywotność sprzętu może zostać w istotnym stopniu ograniczona. Oczywiście, problem przegrzewania odnosi się przede wszystkim do wzmacniaczy mocy, choć należy obawiać się także o wzmacniacze zintegrowane. Nie jest on obcy też innym elementom, pojawia się już jednak zdecydowanie rzadziej. Tu podstawową wydaje się zasada mówiąca o tym, że urządzenie musi być ulokowane tam, gdzie uda się mu zapewnić odpowiednią wentylację. Nie ma też mowy o stawianiu sprzętu przesadnie blisko siebie. Wskazane jest unikanie ustawienia utrudniającego odprowadzanie ciepła, a te często wydają się najbardziej naturalne ze względu na samą oszczędność miejsca. Nie można też zapominać o tym, jak duże zagrożenie mogą stanowić dywany i meble tapicerowane. Takie powierzchnie nie wpływają najlepiej na wentylację. Oczywiście, nie wszystkie urządzenia wymagają środków ostrożności zakrojonych na aż tak szeroką skalę. Tu warto wspomnieć choćby o wzmacniaczach cyfrowych impulsowych. Niestety, nawet w ich przypadku nie mówimy o problemie, który można bagatelizować.

Więcej na stronie: http://instalacje.nautilus.net.pl/pomiary-akustyczne/